سوالات متداول

سوال‌های متداول

چه چیزی شما را بر آن داشت تا موسسه بین المللی هاتف را راه اندازی کنید؟
✅دو مساله مرا به راه اندازی این مرکز سوق داد. از یک سو از ابتدای ورود به دانشگاه با زبان زیسته‌ و دغدغه‌ی جذاب سازی آموزش زبان (عربی) را داشته‌ام و از سوی دیگر مدتی است به دنیای فعالان بین الملل ورود کرده‌ام و علاوه بر ارتباط با افراد زیادی از کشورهای عربی، تقریبا ارتباط‌های زیادی با گروه های بین الملل در کشور داشته و دارم که همه‌ی این مسائل و یا بهتر بگویم دو سویه‌ی “زبان” و “عرصه‌ی بین الملل” مرا بر آن داشت تا از این پس برای ساختن پلی از دنیای اول برای ورود به دنیای دوم تلاش کنم.

علت انتخاب نام هاتف؟
✅هنگام انتخاب نام به مولفه‌های بسیاری فکر می‌کردیم از جمله کوتاه بودن، مفهوم بودن در حداقل دو زبان، مرتبط بودن با عرصه‌ی بین الملل و حتی جلوه‌ی بصری کلمه. در نهایت همه‌ی این ویژگی‌ها را در هاتف یافتیم؛ هم در فارسی و عربی مفهوم است (به معنای ندا) و هم به گونه‌ای با حوزه‌ی کار بین الملل ارتباط معنایی دارد چرا که فعالیت در این عرصه به مثابه‌ی تقویت ندای حق بوده و زبان دانِ کنشگر به گونه‌ای به بلندگوی مستضعفان در جهان تبدیل می‌شود.

ضرورت و هدف شکل گیری موسسه؟
✅امروز در کشور، گروه‌ها و افراد بسیاری، متوجه ضرورت فعالیت بین المللی در حوزه‌ی کشورهای مختلف شده و از همین سو شاهد تولد و رشد گروه‌ها، سازمان‌ها و موسسه‌های بسیاری در لایه‌های مردمی، دانشجویی، دولتی و… می‌باشیم. بدون شک همه‌ی این گروه‌ها در همان ابتداهای راه متوجه ضرورت یادگیری زبان به عنوان یکی از ابزارهای لازم کار بین الملل شده و در صدد یافتن راهی کوتاه و مطمئن برای یادگیری زبان می‌شوند. موسسه‌ی بین المللی هاتف شکل گرفت تا راه یادگیری زبان و مهارت‌های تخصصی لازم را با رویکرد کنشگری بین المللی برای فعالان عرصه‌ی بین الملل هموار سازد و به یک مرکز تخصصی تبدیل شود تا فعالان و دغدغه‌مندان عرصه‌ی بین الملل با خیالی آسوده آموزش‌های زبانی و مهارت‌های لازم را دریافت نمایند.

آیا موسسه صرفا به آموزش زبان خواهد پرداخت؟
✅قطعا خیر.
به طور کلی هدف موسسه ارائه‌ی آموزش و خدمات لازم به جامعه‌ی نخبگانی دغدغه‌مند، مبلغان و فعالان بین الملل است. از تربیت زبان دان به همراه آموزش تجهیزات لازم گرفته تا تربیت راهنمای گردشگر با رویکرد ایرانی اسلامی (در آینده) و حتی هموار نمودن راهِ ورود به عرصه‌ی تجارت با سایر کشورها برای نیروهای دغدغه‌مند حوزه اقتصادی از طریق آموزش‌های لازم.
همچنین شایان ذکر است که زبان به مثابه‌ی یک ابزار برای کنشگر بین الملل را باید در بستر همان بین الملل دید که خود نیز مستلزم ابزارهایی دیگر از جمله آشنایی با فرهنگ آن زبان، نحوه تعامل با گویشورانش، تمرین کنشگری در حوزه جامعه‌ی هدف، یادداشت و توییت نویسی، آشنایی با رسانه و فضای مجازی، فعالیت در فضای مجازی به همان زبان و مواردی از این قبیل می‌باشد که موسسه‌ی بین المللی هاتف به ابزارهای جانبی یادگیری زبان نیز توجه ویژه داشته و سعی دارد زبان و سایر مهارت‌ها را برای هدفی بزرگتر (کنشگری و سکانداری) آموزش دهد و نه صرفا زبان برای زبان.

در این بازه چند ماهه موسسه چه فعالیت‌هایی انجام داده و چه زبان‌هایی در موسسه آموزش داده می‌شود؟
✅در این مدت تلاش موسسه بر برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی با محوریت زبان عربی و حوزه کشورهای عربی بوده. از جمله کارگاه مکالمه عربی، آموزش فعالیت در توییتر به زبان عربی ویژه فعالان توییتری، وبینار آشنایی با فرهنگ عربی، وبینار تقویت مهارت‌های زبانی و کارگاه تولید محتوا با موبایل ویژه مدرسان، دانشجویان زبان عربی و طلاب، برگزاری نشست علمی تخصصی روز قدس بین دانشگاه‌های ایران و فلسطین که برخی از فعالیت‌ها با همکاری مراکز علمی و بین المللی از جمله دانشگاه شیراز، دانشگاه امام صادق، مجمع بین الملل فارس، مرکز بین الملل حوزه علمیه فارس و بخش بین الملل عتبه رضویه صورت گرفت.
✅همچنین شبکه مترجمان و کارکنان بخش عربی موسسه راه اندازی شده که همکاران جهت انجام خدماتی چون مشاوره پژوهشی، ترجمه از عربی به فارسی و فارسی به عربی، ویرایش، تایپ، پاورپوینت، خلاصه نویسی و… آماده همکاری با مراکز و افراد هستند.
✅در پاسخ به سوال دوم در حال حاضر فقط زبان عربی اما در سال 1400 لهجه عراقی، آموزش فارسی به گویشوران عرب و انگليسی نیز اضاف خواهد شد ان شاء الله.

هاتف را چند سال آینده در چه جایگاهی می‌بینید؟
✅مرجع آموزش‌های زبانی – مهارتی در عرصه مقاومت و بین الملل با رویکرد کنشگری بین المللی مجهز به حداقل 3 زبان. ان شاء الله

راه ارتباطی با موسسه؟
✅شماره تماس و فضای مجازی:
09906040097
@hatef_int

✅صفحه‌ی موسسه در
فضای مجازی (اینستاگرام)
https://www.instagram.com/hatef_int

✅آدرس سایت
http://Hatefint.ir

فعالیت‌ها

✅ کارگاه مکالمه عربی عمومی دوره ۶ ماهه و ۳ ماهه

✅کارگاه ۳ ماهه آموزش فعالیت در توییتر به زبان عربی ویژه فعالان توییتری

✅وبینار آشنایی با فرهنگ عربی با حضور ۴ مهمان از ۴ کشور عربی

✅وبینار تقویت مهارت‌های زبانی با حضور استاد دانشگاه امام صادق (یک جلسه)

✅کارگاه تولید محتوا با موبایل ویژه مدرسان و دانشجویان زبان عربی و طلاب (۶ جلسه)

✅گفتگوی آزاد به زبان عربی با حضور استادان، دانشجویان و زبان آموزان

✅همکاری در برگزاری سلسله نشست‌های آزاد اندیشی انقلاب بدون مرز

✅همکاری با بخش بین الملل آستان قدس رضوی در برگزاری برخی از برنامه‌ها. (لایو هفتگی به زبان عربی (۴ شنبه شب‌ها) از حرم امام رضا در صفحه اینستاگرام هاتف پخش می‌شود)

✅شبکه مترجمان و پروژه پردازان به زبان عربی در موسسه نیز راه اندازی شده که همکاران جهت انجام خدماتی چون مشاوره پژوهشی، ترجمه از عربی به فارسی و فارسی به عربی، ویرایش، تایپ، پاورپوینت، خلاصه نویسی، ارائه خدمات به روشندلان و… آماده همکاری با مراکز و افراد هستند. (با در نظر گرفتن تخفیف ویژه برای فعالان بین الملل و مقاومت)

✅بخش دیگری که جهت کارآفرینی برای دانشجویان رشته‌ی عربی و سایر افرادی که در زمینه‌ی عربی تخصص دارند در حال راه اندازی می‌باشد، بخش تولید محتوای دیجیتال است که ماموریت این بخش تولید محتوای آموزشی جذاب برای مدرسان زبان عربی در سطح مدرسه، دانشگاه و حوزه است که هدف از راه اندازی این دو بخش از یک طرف، ایجاد کارآفرینی برای افراد متخصص و از طرف دیگر فراهم سازی محتوای تخصصی برای جذاب سازی و راحت‌تر کردن آموزش زبان عربی می‌باشد.

✅همکاری با مراکز علمی و بین المللی از جمله دانشگاه شیراز، دانشگاه امام صادق، دانشگاه شهید بهشتی، مجمع بین الملل فارس، مرکز بین الملل حوزه علمیه فارس و بخش بین الملل عتبه رضویه، هسته مرکزی بسیج بین الملل، بهش بین الملل مرکز سراج، گروه هنری رسانه‌ای سراج.

✅کارگاه تولید محتوای پیشرفته با موبایل

✅برگزاری نشست تخصصی با موضوع روز قدس و کارکرد آن در زبان و ادبیات عربی بین بخش های عربی ایران و فلسطین با حضور ۴ استاد از این دو کشور با همکاری موسسه بین المللی هاتف و معاونت فرهنگی دانشکده علوم انسانی دانشگاه شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین حالا سوالت رو بپرس